השאר פרטיך כאן
במה אנו מטפלים במה אנו מטפלים

פריצת דיסק צווארי Cervical disc hernia

על המחלה פריצת דיסק צווארי

תהליך ניווני של הדיסק הבין חולייתי הינו תהליך טבעי של הזדקנות הדיסק הפוקד בייחוד את האזורים הניידים ביותר של עמוד השדרה הצווארי בחלקו התחתון (C4-C7). תהליך זה כולל התייבשות של תוכן הדיסק, אובדן תכונות הגמישות של הדיסק והפחתת יכולת התנועה של מקטע עמוד השדרה הפגוע. בנוסף לתהליכים האלה, מנגנונים טראומטיים חבלתיים או תעסוקתיים יכולים להוות גורם משמעותי בתהליך הדיסקופתיה.

שינויים הניווניים בדיסק עשויים לגרום עם הזמן להתבלטות הדיסק לאחור לעבר תעלת עמוד השדרה וללחוץ על חוט השדרה ו/או על שורשי העצב היוצאים ממנו (בלט דיסק או בקע). במקרים חמורים יותר, מעטפת הדיסק עלולה להיקרע עם התפרצות של תוכן הדיסק לתוך תעלת עמוד השדרה (פריצת דיסק). רוב הדיסקופתיות הינן סמויות וחסרות משמעות טיפולית אך לעתים, מחלות דיסק גורמות לכאבים ואף לפגיעה תפקודית.

תסמיני המחלה

מחלות דיסק צוואריות מסתמנות בכאבים בצוואר הקורנים לכתפיים ולידיים. לכאבים יכולים להתווסף נמנום ונימול או תחושת שריפה באזור הכאב. במקרים מתקדמים יותר, עשויה להתפתח חולשה בקבוצת שרירם בידיים. התסמינים עשויים להיות חד צדדיים או דו-צדדיים, בהתאם לגודל פריצת הדיסק ולכיוון שלה.

אבחון

אמנם בדיקת CT יכולה לגלות את מחלת הדיסק במרבית המקרים אך תהליך האבחון דורש בדרך כלל בדיקתMRI  על מנת להגדיר באופן מדויק את מידת הלחץ המופעל על המבנים העצביים הסמוכים ולאתר קיומו של נזק כבר קיים בחוט השדרה כחלק מהשיקולים על החלטה לגבי טיב הטיפול שיש להציע למטופל.

Cervical-disc-figure1
Cervical-disc-figure2
ליצירת קשר