השאר פרטיך כאן
במה אנו מטפלים במה אנו מטפלים

היצרות תעלת עמוד השדרה הצווארי Cervical spinal stenosis

על המחלה היצרות תעלת עמוד השדרה הצווארי

היצרות ספונדילוטית של תעלת עמוד השדרה הינה מחלה ניוונית המשלבת שינויים במבנים הגרמיים של החוליות עם יצירת זיזי עצם או אוסטיאופיטים הלוחצים על חוט השדרה ו/או שורשי העצב, עיבוי ולעתים הסתיידות של רצועות הקשורות את החוליות זו לזו ובלטי דיסק ביותר ממרווח בין חולייתי אחד ברוב המקרים. כל אלה עשויים לגרום להיצרות של תעלת עמוד השדרה הצווארי עם לחץ כרוני על חוט השדרה הסובל מאספקת דם לקויה על רקע זה. לאורך הזמן, הפגיעה באספקת הדם עלולה לגרום להתפוררות בלתי הפיכה של סיבי חוט השדרה או מיאלופתיה.

תסמיני המחלה

מיאלופתיה צווארית ספונדילוטית מסתמנת בכאבים בצוואר הקורנים לכתפיים ולידיים. לכאבים יכולים להתווסף נמנום ונימול או תחושת שריפה באזור הכאב. במקרים מתקדמים יותר, עשויה להתפתח חולשה בקבוצת שרירם בידיים, קשים בתנועתיות עדינה עם חוסר מסוגלות לבצע פעולות פשוטות כמו להחזיק עט או לכפתר חולצה. בהמשך, מתפתחות הפרעות הליכה עם תחושת נוקשות ברגליים וחוסר יציבות בהליכה.

אבחון

אמנם בדיקת CT יכולה לגלות את השינויים הניווניים בחוליות במרבית המקרים אך תהליך האבחון דורש בדיקת MRI על מנת להגדיר באופן מדויק את מידת הלחץ המופעל על המבנים העצביים הסמוכים ולאתר קיומה מיאלופתיה כחלק מהשיקולים על החלטה על טיב הטיפול שיש להציע לחולה.

Cervical stenosis figure2
Cervical stenosis figure1
ליצירת קשר