השאר פרטיך כאן
במה אנו מטפלים במה אנו מטפלים

היצרות תעלת עמוד בשדרה המותני Lumbar spinal stenosis

על המחלה היצרות תעלת עמוד בשדרה המותני

היצרות תעלת עמוד השדרה הינה מחלה ניוונית המשלבת שינויים במבנים הגרמיים של החוליות עם יצירת זיזי עצם או אוסטיאופיטים, עיבוי ולעתים הסתיידויות של רצועות הקשורות את החוליות זו לזו, מחלה ניוונית של המפרקים הבין חולייתיים ובלט של הדיסק הבין חולייתי המערבים יותר מזוג חוליות אחד ברוב המקרים. 

לכל הגורמים הללו יש יכולת לגרום להיצרות של תעלת עמוד השדרה ושל תעלות שורשי העצב.


תסמיני המחלה

היצרות תעלת עמוד השדרה המותנית מסתמנת בכאבים בגב התחתון הקורנים לרגליים. לכאבים יכולים להתווסף נמנום ונימול או תחושת שריפה באזור הכאב. ניסיון להתכופף קדימה, מאמץ פשוט ואף התקף שיעול או התעטשות יכולים לגרום להחרפה משמעותית ופתאומית של הכאב. במקרים מתקדמים יותר, עשויה להתפתח רדימות וחולשה בקבוצת שרירם ברגליים עד כדי הגבלת היקף הליכה למספר עשרות מטרים. התסמינים עשויים להיות חד צדדיים או דו-צדדיים, בהתאם לגודל פריצת הדיסק ולכיוון שלה. סימן היכר של המחלה הינו תחושת הכובד עד כדי שיתוק המתפתחת בעת הליכה עד כדי צורך בעצירה וחידוש ההליכה המתנהלת במקטעים: התופעה מוכרת תחת השם צליעה לסירוגין או intermittent claudication.

אבחון

בדיקת CT תדגים את מחלת הדיסק את השינויים המבניים בחוליות, אך במרבית המקרים דרוש בדיקת MRI על מנת לאבחן בצורה מדויקת את מוקדי ומידת הלחץ המופעל על המבנים העצביים הסמוכים. לפעמים יש צורך לבצע צילומי עמוד שדרה בתנוחות שונות על מנת לאתר סימני חוסר יציבות של עמוד השדרה ותנועות חריגות של החוליות. 

Lumbar spinal stenosis -figure1
Lumbar spinal stenosis -figure2
ליצירת קשר